Role w Counter-Strike - sprawdź jak grają profesjonaliści

Odkryj swój potencjał w Counter-Strike

Podział na role w Counter-Strike może być źródłem wielu sprzeczek w drużynie. Każdy chciałby przyjąć rolę lidera lub snipera, a mało osób na początku chce być supportem lub entry-fraggerem. Na szczęście gra z przyjaciółmi pomoże nam wyrobić odpowiednie umiejętności, a także zdecydować o kierunku przyszłych ćwiczeń. Jeśli jesteśmy świetnymi strategami, a drużyna słucha nas w każdym decydującym momencie, to prawdopodobnie kariera lidera stoi przed nami otworem. Podobnie jest z innymi rolami. Każda z nich to konkretne umiejętności, co więcej, możemy je ze sobą dowolnie łączyć.

Team Leader - elastyczny dowódca i strateg

Team leader to głos rozsądku podczas każdego starcia w Counter-Strike. Decyduje o naszych ruchach, akcjach, a także przyjmuje na siebie ciężar porażki. Osoba dowodząca w drużynie zazwyczaj znajduje się sama - wykazuje zdolności przywódcze i ma posłuch u reszty teamu, niezależnie od okoliczności. Warto dodać, że bycie team leaderem to bardzo stresujące zajęcie, szczególnie wtedy, kiedy drużynie po prostu nie idzie.
Dobry lider powinien umieć szybko kalkulować, żeby już na początku rundy określić, jak wyposażona może być drużyna przeciwna. Im więcej rozegranych rund, tym więcej przeliczeń spada na dowodzącego.

Sniper - najzwinniejszy w całej drużynie

Snajper w drużynie nie powinien być wybierany losowo. Karabin, z którego korzysta, jest tak drogi, że jego strata może nie zwrócić się podczas meczu. Ponadto korzystanie ze snajperki łączy się ze świetnym czasem reakcji, bezbłędnym celowaniem, a także doskonałym wyczuciem samej mechaniki gry, gdyż patrzenie przez wizjer spowalnia postać. Podczas emocjonującej rozgrywki czasami nie zdążymy użyć celownika, dlatego kolejną umiejętnością snipera jest korzystanie z karabinu bez wcześniejszego przycelowania.
Co jeszcze powinien umieć strzelec wyborowy? Mapa nie może mieć przed nim żadnych tajemnic. Znajomość najlepszych punktów jest konieczna, żeby szybko eliminować przeciwników, a także samemu unikać lecących w naszym kierunku pocisków.

Support - wzorowe wsparcie drużynowe

Bycie supportem nie należy do ciężkich funkcji, jednak rzadko ktoś o niej marzy. W innych grach sieciowych support zazwyczaj leczy drużynę, jednak w Counter-Strike jego zadaniem jest rzucanie granatów. Wbrew pozorom umiejętność wymaga wprawy i doskonałego wyczucia przeciwników. Osoba grająca jako wsparcie ściśle współpracuje z entry-fraggerem i razem starają się zaskoczyć drużynę przeciwną poprzez szybkie wdarcie się w ich szeregi.
Warto wiedzieć, że support często jest rolą płynną i przyjmują inni gracze, jeśli z jakiegoś powodu nie mogą dobrze pełnić swojej.

Entry-fragger - najbardziej widoczny i budzący postrach u przeciwników

Zadaniem entry-fraggera w Counter-Strike jest wyczyszczenie miejsca dla swojej drużyny. Zazwyczaj biegnie jako pierwszy, sprawdza wszystkie zakamarki, a w razie potrzeby odwraca uwagę przeciwników, żeby reszta ekipy mogła ich bezpiecznie zdjąć. Gracz w roli fraggera powinien wyróżniać się świetną celnością, zwinnością i dobrą znajomością mapy, jednak najważniejsza jest pewność siebie i szybkie przetwarzanie informacji. Tutaj nie ma czasu na długie planowanie ruchów.

Lurker - ninja w świecie Counter-Strike

Lurker to funkcja nieco podobna do entry-fraggera, jednak w przeciwieństwie do niego powinien działać z ukrycia. Jego zadaniem jest obserwacja mapy i przekazywanie wiadomości o aktualnej pozycji wroga. Ponadto lurker dobija przeciwników i stara się zasiać panikę w ich drużynie.

Jak wybrać najlepszą rolę w Counter-Strike?

Pamiętajmy, że nie ma najlepszej roli. Każda z nich jest ważna dla drużyny, a nawet najmniejszy sukces może przerodzić się w późniejszą wygraną. Funkcje w CS:GO wybierzmy tak, aby pasowała do naszych umiejętności i charakteru, a skorzysta na tym cała drużyna.